4.91 / 5
Tidigare ägda högtalare Monitor Audio RX6 Sonus Faber Gran Piano Domus Focal Aria 926. Överlägsen högtalare överlag över alla tidigare. Basen är inte så tight som Sonus Fabers men långt bättre 3D-ljudbild och detaljpresentation. Justeringsmöjligheterna är ett mycket stort plus. Kan göra stor skillnad i ett svårt rum som mitt. Rekommenderar starkt att skaffa beryllium-uppgraderingen gjorde basen lika bra som Sonus Fabers med en diskant detaljerad som banddiskant men mjukare och mer förlåtande. 5 stjärnor med priset i åtanke. 6 stjärnor med beryllium-uppgraderingen.
Efter en lång tid av funderingar och jämförelser beslutade jag mig för att beställa 99.36 från er. Vad kan jag säga: dessa är de bästa högtalarna jag någonsin haft hemma! Pris-prestanda-förhållandet är otroligt. Designen ljudet och finishen är absolut topp! Termen prisvärd får en helt ny dimension.Det är verkligen förnämligt vad ni svenskar gör! Bra jobbat!
Jag äger följande komponenter från XTZ: 2 x 99.36 FLR 1 x 99.25 LCR Center 2 x 99.25 LCR 1 x 10.17 Detta är verkligen en fantastisk surrounduppsättning. Jag har hört en massa olika surroundanläggningar tidigare men endast ett fåtal och väldigt dyra verkar nå upp till min gällande ljud och finish på högtalarna. 99.36 är inte bara bra på att skapa bioljud utan är också bra för musiklyssning. Diskanten är en riktig diamant. Jag älskar det där lena men ändå precista ljudet med så många detaljer. Det är också anledningen till att jag valde 99-serien. Eftersom mellanregister och diskant är exakt samma för 99.36 och 99.25 spelar uppsättningen harmoniskt och med en stor omgivande ljudbild. Eftersom jag tycker om att lyssna till flerkanalsmusik är detta det perfekta valet för mig. 99-centern återger röster med perfekt tonal balans och stor klarhet. Till en början lyssnade jag på musik utan SUB 10.17 men emellanåt jag älskar basen som denna lilla pojken ger så mycket att jag använder det för musik också. Detta är den första subwoofer ag någonsin haft och som jag tycker om att använda även när jag lyssnar på musik. Den är så precis i bakgrunden att den aldrig blir irriterande. Den till och med hjälper 99-högtalarna att spela fritt med ett maximum av detaljer. När man tittar på en film älskar jag den djupa starka basen som SUB 10.17 är kapabel att återge. 5 av 5 stjärnor för varenda del av anläggningen!
Jag har testat högtalaren i ett system med 2 99.36 1 99.25 Center och 2 99.25 surroundhögtalare mot andra surroundhögtalarset från andra tillverkare som Nubert Teufel och Kef. Man förväntar sig inte att 99-setet skall sticka ut extremt på något sätt. När man växlar mellan 99 och andra högtalare verkar 99 på något sätt vara tråkiga och ingenting speciellt. När man använder dem kontinuerligt däremot är just detta deras stora styrka. När andra högtalare börjar irritera så förblir alltid 99-högtalarna avslappnade och behagliga. De erbjuder riktigt bra hörbarhet. Ljudet löses upp totalt från högtalarna. Röståtergivningen är känslosam och klar. De spelar mycket balanserat utan att betona några frekvensområden. De har bra och precist bas. Jag använder dem med basreflexpluggarna i (sluten låda) eftersom jag måste ha dem placerade nära en vägg. Finishen är verkligen perfekt. I verkligheten ser de mycket bättre ut än på bild. Från mig 5 stjärnor.
These speakers are awesome I have paired them with my Jungson J88D and they rock. They are so tweakable for room differences truly amazing and the bass is fantastic. So pleased with my purchase
The 99.36 is a great all rounder speaker for the money its great Owned 99.36 for a year and then upgraded to Monitor Audio Platinum PL200 ...the difference is not that big but Monitor Audio is a LOT more expensive!
Having owned a line of 99-speaker products finishing with the 99.36MkII I can definitely vouch for the value-for-money. It still smarts that I had to go up to PMC 25.23 at £3k to improve on them. Having auditioned a range of £2-3K speakers against them I would say they compete at twice their price! Would not rule out returning to XTZ in future...
Besökte Torupsbutiken och provlyssnade Yamaha 3070 med XTZ 93.36 FLR medan mina egna medhhavda högtalare 99.36 MK1 blev uppgraderade med nya filter för att bli Mk2. Enormt trevlig och kunnig personal släpade in olika subbar och högtalare. Vi lyssnade på ett fåtal melodier på ett flertal hårdvaror och kunde lyssna efter olika karaktärer i prylarna. Nytt för mig var att basen på en nefladdad spotify 380 kbit ström (högsta kvalite) inte kunde jämföras med Tidal som har 900 kbit ungefär. Lämnade butiken med upgraderade högtalare och ett par andra produkter. Det är på detta vis man ska köpa HiFi i den högre klassen.
Glad ägare till förra generationen (99.36 MkII). Har gått igenom en hel del högtalare men inga som dessa! Har normalt sett ofta problem med diskanten (känsliga öron) srskilt på lite högre volymer men dessa har en riktigt mjuk härlig diskant som ändå är mycket detaljerad. Mellanregistret är strålande och basen är också mycket trevlig (även om det kan krävas att man laborerar lite med placeringen av högtalaren - vilket dock inte är unikt för dessa). Supporten har varit bra och de flesta komponenter finns som reservdel om olyckan är framme. Kan inte rekommendera nog!
Dags att summera 2 månader med dessa pjäser. Referens/Utrustning som jag jämför direkt med Förstärkare: Hegel H190 Högtalare: System Audio Pandion 2 Utrustning kring 99.36 Försteg: Yamaha WXC Slutsteg: Xtz Edge A2-300 Det var en stor skillnad att byta mellan dessa två system då jag skulle byta ned mig I förmån för hemmabiogrotta i ett annat rum. Jag överaskades stort jag trodde SA och Hegel kunde ta fram detaljer och spela dynamiskt innan. De gjorde det med bravur och Hegeln var fantastisk. Men den här kombinationen med XTZ fick mig att le för första gången mycket mera glädje på ett stramt sätt. De behöll detaljer men de målade upp artister i mitt rum som aldrig förr full pott. Och 99.36 gräver mycket djupare (jo det är golv vs stativ) men skillnaden måste påpekas. Ljudet var ganska lika men med mera omfång och energi allt blev bättre inget sämre. Om jag skulle vara tvungen att byta/uppgradera i framtiden då är det beryllium som gäller för denna kombination är här för att stanna. Nu är musik kul och tvljud låter inte skrikit längre.
XTZ sells directly to you without any middlemen. This means you get more of everything for your money: better components, better design, better engineering and as a result, a speaker to be proud of.
We are fully aware that a speaker reflects the character of the environment that it is in. As such, we offer a refund within 30 days if you are not satisfied with your purchase (see terms below).
Subscribe to get the latest news and special offers.